ŽIJ TAK ABYS MOHL NA KONCI ŽIVOTA ŘÍCT, ŽIL JSEM

Zodac

26. června 2007 v 11:00

ZODAC

ZODAC POR TBL FLM 7X10MG
(Cetirizini dihydrochloridum)
potahované tablety

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Zentiva a.s., Praha, Česká republika

Složení

Léčivá látka: Cetirizini dihydrochloridum 10 mg v 1 potahované tabletě
Pomocné látky: Monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, povidon 30, magnesium-stearát, hypromelóza 2910/5, makrogol 600, mastek, oxid titaničitý, simetikono

Indikační skupina

Antihistaminikum (lék tlumící reakci z přecitlivělosti)

Charakteristika

Cetirizin, léčivá látka přípravku Zodac®, je antihistaminikum s prodlouženým účinkem. Antihistaminika blokují působení histaminu, jednoho z působků, který se v organismu uvolňuje při reakci z přecitlivělosti (alergie). Cetirizin tlumí jak "časnou" fázi alergické reakce zprostředkovanou histaminem, tak i pohyb buněk zánětu, zejména eozinofilů a uvolňování působků spojených s "pozdní" fází alergické reakce.
Zodac® je vysoce účinné antihistaminikum a antialergikum s minimálním výskytem ospalosti po běžné léčebné dávce. Vzhledem k prodlouženému účinku je možné Zodac® u dospělých a starších dětí podávat v jedné denní dávce.

Indikace

Zodac® se užívá ke zmírnění projevů akutní alergické (sezonní) rýmy a akutního zánětu spojivek akutních alergických kožních projevů provázených svěděním a na doporučení lékaře ke zmírnění obtíží chronické (celoroční) rýmy a chronického zánětu spojivek.
Přípravek mohou užívat dospělí a děti od 6 let.
Bez konzultace s lékařem mohou přípravek užívat dospělí a děti od 12 let.

Kontraindikace

Zodac® nesmí užívat pacienti se známou přecitlivělostí na cetirizin, jinou složku přípravku nebo hydroxyzin, těhotné a kojící ženy.
Pacienti starší 65 let a pacienti se závažným onemocněním jater a ledvin by měli přípravek užívat pouze po poradě s lékařem.

Nežádoucí účinky

Zodac® je všeobecně dobře snášen, s jeho užíváním mohou být ojediněle spojeny bolesti hlavy, ospalost, závratě, suchost v ústech, zažívací obtíže (dyspepsie, bolesti břicha, plynatost), které bývají přechodného charakteru. Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.
Vzácně se mohou vyskytnout projevy přecitlivělosti na přípravek (kopřivka, otok měkkých tkání, dušnost). V tomto případě je nutné ihned přerušit užívání přípravku a poradit se s lékařem.

Interakce

Účinky přípravku Zodac® a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat.
O současném užívání léků se poraďte s lékařem.
Interakce cetirizinu s alkoholem nebyly dosud popsány. Přesto se doporučuje nepožívat nadměrně alkoholické nápoje během užívání přípravku Zodac®.

Dávkování

Potrava neovlivňuje vstřebávání přípravku Zodac® a může tedy být užíván nezávisle na jídle.
Dospělí a děti nad 12 let obvykle užívají 1 potahovanou tabletu přípravku Zodac® (= 10 mg cetirizinu) 1x denně.
Při náhodném vynechání dávky užijte lék ihned, jakmile si vzpomenete a další dávku užijte nejdříve za dalších 10 hodin. V případě, že byste již měli užít další dávku, dávkování nezdvojujte a pokračujte podle původního plánu léčby.
Potahované tablety se zapíjejí malým množstvím nedráždivé tekutiny
.

Upozornění

U přípravku nejsou popsány tlumící účinky. U některých pacientů přesto může být při zahájení léčby onemocnění pozorována mírná ospalost nebo únava, která bývá přechodného charakteru. Před provedením činností, které vyžadují zvýšenou pozornost a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel) se ujistěte, že Vaše pozornost není ovlivněna.
Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 1 týden.
Jestliže se příznaky onemocnění během 3 dnů nezlepší, nebo se naopak zhorší, poradte se o dalším užívání přípravku s lékařem.
Jestliže V ám další lékař bude předepisovat nějaký jiný lék, informujte ho, že užíváte Zodac®.

Předávkování

Při předávkování (více než 50 mg cetirizinu, tj. 5 potahovaných tablet) může být hlavním příznakem ospalost. U dětí však může předávkování vyvolat i podrážděnost a neklid. Při předávkování (zvláště dětí) je nutno okamžitě vyhledat lékaře. Specifický protilék není dosud znám.

Uchovávání

Při teplotě do 25 °C, v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem.

Varování

Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Při užití nadměrné dávky nebo náhodném požití tablet dítětem vyhledejte lékaře
.

Balení

5 nebo 7 potahovaných tablet.
Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu
.

Datum poslední revize

22.9.2004
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama