ŽIJ TAK ABYS MOHL NA KONCI ŽIVOTA ŘÍCT, ŽIL JSEM

Ibalgin 400

27. června 2007 v 8:40
Léková forma
potahované tablety
Držitel registračního rozhodnutí
Zentiva a. s. Praha, Česká republika
Složení
Léčivá látka: Ibuprofenum 400 mg v 1 potahované tabletě
Pomocné látky: Škrob kukuřičný, škrob kukuřičný předželatinovaný, kyselina stearová, mastek, koloidní oxid křemičitý, sodná sůl karboxymethylškrobu, hypromelóza, makrogol, oxid titaničitý, erytrozin, dimetikonová
Ibalgin(R) 400Charakteristika
Účinná látka ibuprofen zabraňuje tvorbě tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně. Ibuprofen zmírňuje bolest a zánět různého původu, zvláště u onemocnění pohybového ústrojí. Ibuprofen rovněž tlumí horečku, která provází např. nemoci z nachlazení.
Indikace
Přípravek Ibalgin® 400 se používá při mírné až střední bolesti, např. při bolesti hlavy, zubů, zad, při bolestivé menstruaci, při bolesti svalů a kloubů provázející chřipková onemocnění, při poranění měkkých tkání jako je pohmoždění a podvrtnutí, dále při horečnatých stavech při chřipkových onemocněních a jako doplňková léčba horečnatých stavů při jiných onemocněních.
V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů (artritidě) a páteře nebo měkkých tkání pohybového ústrojí provázených bolestivostí, zarudnutím, otokem a kloubní ztuhlostí se přípravek používá pouze na doporučení lékaře. Přípravek je vzhledem k množství účinné látky v jedné tabletě určen pro dospělé a děti starší než l2 let. Pro děti ve věku 6 - 12 let je vhodný přípravek s obsahem 200 mg ibuprofenu, dětem do 6 let věku je určen ibuprofen v suspenzi.
Kontraindikace
Ibalgin® 400 se nesmí používat při přecitlivělosti na některou složku přípravku a při přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou nebo některé jiné protizánětlivé léky, projevující se jako průduškové astma nebo kopřivka. Dále se nepoužívá při aktivním vředu žaludku nebo dvanáctníku, při poruchách krvetvorby a poruchách srážlivosti krevní.
Pouze na doporučení lékaře užívají přípravek pacienti s těžší poruchou ledvin, jater, srdeční funkce, s vysokým krevním tlakem, dále pacienti po prodělaném žaludečním nebo dvanáctníkovém vředu, při průduškovém astmatu i v klidovém stavu, při některých onemocněních pojivové tkáně (tzv. kolagenózy) a při současné léčbě léky snižujícími srážení krve. Přípravek není určen pro děti do l2 let a ženy v první a třetí třetině těhotenství. V druhé třetině těhotenství a při kojení užívejte přípravek pouze na doporučení lékaře
Nežádoucí účinky
Přípravek je obvykle dobře snášen, přesto se během léčby mohou objevit zažívací obtíže jako nevolnost, zvracení, bolesti v nadbřišku, pálení žáhy, průjem, zácpa, dále alergické reakce (kopřivka, svědění), zřídka se mohou objevit závratě, neostré vidění, otoky. Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem.
Jestliže se objeví závažnější reakce jako kopřivka, náhle vzniklý otok kolem očí, pocit tísně na hrudníku nebo obtíže s dechem, dále bolesti v nadbřišku či černě zbarvená stolice anebo poruchy vidění, přerušte užívání přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře.
Interakce
Účinky přípravku Ibalgin® 400 potahované tablety a některých přípravků současně užívaných se mohou vzájemně ovlivňovat. Léky snižující srážlivost krve zvyšují riziko krvácení. Kyselina acetylsalicylová, jiné protizánětlivé léky a kortikoidy zvyšují riziko vzniku nežádoucích účinků v oblasti zažívacího ústrojí včetně krvácení a vzniku žaludečního vředu. Ibuprofen může zvýšit hladinu lithia, digoxinu a fenytoinu (léku užívaného k léčbě epilepsie) v krvi a tím zvýšit jejich nežádoucí účinky.
Ibuprofen může snižovat účinek léků používaných k léčení vysokého krevního tlaku a močopudných léků. Ibuprofen snižuje účinek léků snižujících hladinu kyseliny močové v krvi (např. probenecid, sulfinpyrazon). V případě, že užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného užívání přípravku Ibalgin® 400 s lékařem a bez porady s ním ho neužívejte. Bez porady s lékařem neužívejte současně s tímto přípravkem jiné volně prodejné léky. V případě předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Ibalgin® 400.
Dávkování a způsob použití
Dospělí a děti nad l2 let užívají obvykle l potahovanou tabletu Ibalgin® 400 3krát denně při horečnatých onemocněních, při bolestech l potahovanou tabletu jednorázově nebo podle potřeby, nejvýše 3 potahované tablety denně. Potahované tablety se polykají celé, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék užívejte během jídla nebo jej zapijte mlékem. V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře nebo mimokloubního revmatismu se podávají dávky vyšší.
O užívání dávek vyšších než 1200 mg denně je nutno se poradit s lékařem. Na doporučení lékaře dospělí obvykle užívají 1 -2 potahované tablety 3 krát denně. Odstup mezi jednotlivými dávkami je nejméně 4 hodiny. Účinek tablet můžete podpořit nanesením krému s obsahem ibuprofenu na postižené místo (např. klouby, svaly, šlachy).
Upozornění
Pokud bolesti nebo horečka při léčbě přípravkem Ibalgin® 400 neustupují a přetrvávají déle než 3 - 5 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Pokud podáváte Ibalgin® 400 dítěti, vyhledejte lékaře již po 3 dnech. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dnů. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit. Při předávkování nebo náhodném požití více potahovaných tablet dítětem vyhledejte lékaře.
Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.
Balení
30 nebo 100 potahovaných tablet
Dok. číslo
7.4.2004 (č.j. 4011/04)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama