ŽIJ TAK ABYS MOHL NA KONCI ŽIVOTA ŘÍCT, ŽIL JSEM

Chudokrevnost

27. června 2007 v 9:12 |  Nemoci
Chudokrevnost je stav, při kterém je v krvi nedostatek červených krvinek nebo hemoglobinu (červené krevní barvivo v krvinkách, které přenáší kyslík) - při chudokrevnosti nedostává tělo dostatek kyslíku a výsledkem je únava a slabost.
Nejběžnější příčinou vzniku chudokrevnosti je nedostatek železa, který vzniká především při dlouhodobé a postupné ztrátě krve, která vyčerpává zásoby železa v organismu (železo je v krvi vázané na hemoglobin a při jeho deficitu klesá celková hodnota hemoglobinu). Tímto problémem jsou nejčastěji postiženy ženy se silným menstruačním krvácením, ke ztrátě železa krvácením však dochází např. i u hemoroidů, polypů konečníku, vředovém onemocnění střev apod.
Další možnou příčinou chudokrevnosti (i když méně častou) je anémie z nedostatku vitaminu B12 (tzv. perniciózní anémie) nebo chudokrevnost z nedostatku kyseliny listové - obě látky jsou důležité pro tvorbu červených krvinek (tímto typem jsou nejčastěji postiženi alkoholici, kuřáci a těhotné a kojící ženy). Perniciózní anémie může vzniknout i v důsledku nevhodných stravovacích návyků popř. poruchy vstřebávání některých látek - typickým příkladem jsou lidé vyhýbající se konzumaci masa (vegetariáni, vegani).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama